

Snedkeriet beliggende ved Søborg Kanal - og nabo til det tidligere fjernvarmeværk – er erhvervet med henblik på at skabe de fantastiske rammer for de kulturelle aktiviteter, der er skal være en del af den kommende attraktive bymidte. Fra projektets start har det været intentionen at integrere de ejendomme, der er beliggende langs Søborg Kanal således, at Kulturhavn Gilleleje bliver et samlingspunkt for byen. Dette er nu lykkedes!

Snedkeriet kommer til at indeholde værksteder for arbejdende kunstnere lige fra glaspustere til keramikere, malere, smykke- og tekstilkunstnere – ja, mulighederne er mange og ikke endelige… Netop i disse dage er projektets rådgivere gået i gang med at skitsere på Snedkeriet således, at ejendommen kan renoveres til de mange nye spændende anvendelser.
Snedkeriet skal igennem en større renovering med nye facader og vinduer, indvendige installationer samt opdeling af rummene til værksteder.

Ved siden af Snedkeriet vil broen over Søborg Kanal blive placeret og således skabe forbindelsen til den kommende biograf, musikscene og galleri – hvilket vil blive ganske enestående og et centrum for den kulturelle bymidte!
Renoveringen af Snedkeriet og etableringen af broen over Søborg Kanal vil tage et stykke tid og forventes færdigt i løbet af foråret.
Vi vil løbende orientere om fremdriften gennem hjemmesiden.